Vážená paní Zlámalová, pánové Doležale, Balšínku, Drdo a Klimeši,

včerejší diskusní večer v TOPAZu byl velmi zajímavý a jak ukázalo ukončení koaličních jednání Ano a ČSSD - v souladu s realitou. Čeká nás krize, politický boj. Půl roku, dva roky, nikdo neví. Víme jen lépe, kdo je kdo: nepřítelem demokracie je „organická koalice“ ANO-SPD-KSČM-ZEMAN. Nepřítel je nepochybně připraven, po selhání scénářů A, B, C má v rukávu další varianty. Pro jednoduchost předpokládejme, že se jedná o jeden subjekt (při vyostření tomu tak více méně bude). Jejich cílem je dokončit „puč“ pokračující od roku 2013. Jejich úkol je mnohem snazší než úkol demokratů: stačí jim lhát, prohlubovat chaos a neustupovat. Jako laik se domnívám (možná stejně jako Vy odborníci), že nás čekají tyto prolínající se události:

  1. Občanská neposlušnost (demonstrace, petice atd.). Ústava je znásilněná a nemá nástroj k řešení rozehrané partie. Politické důvody k demonstracím jistě poskytne Babiš svými nedemokratickými kroky, je tu ale i riziko provokací. Babiš má ministerstvo vnitra a Okamurovci mohou být nasazeni jako provokatéři. V Českých lesích pobíhá 92 oddílů domobran, o nichž nic nevíme https://zpravy.aktualne.cz/domaci/mapa-domoobrana/r~82af0b0c687411e7b56e002590604f2e/ . Billboardy s vlajkami kolem cest a pokus udělat z hymny husitský chorál mě zneklidňují. 
  1. Pravdivé a srozumitelné informace všem. Jak sdělit voličům ANO, SPD, Pirátů a Zemana, že byli oklamáni? Nevím. Ti lidé (pokud nepatří k pevnému jádru) věří víc přeposlané emotivní lži bez podpisu, než věcným argumentům. Jen část občanů čte Echo, Fórum, Neovlivní, Respekt, Reportér atd. Rozhodující bitva bude o veřejnoprávní média, i tak postižená „vyvažováním“ a přehnanou korektností (co lze čekat od Petra Žantovského, Ivana Hofmana a dalších?). Možná humor a divadelnost mohou pomoci (viz Kancelář Blaník, Šťastné pondělí apod.) Na výchově k mediální gramotnosti a kritickému myšlení se snad dá ještě něco dohnat. Je to i o odvaze, lidi se chovají jako pštrosi, protože nerozumí a bojí se. Přitom pravda je jednoduchá: TOHLE JE VÁLKA 21.století, a pokud u nás zvítězí Rusové, všichni zchudneme, což nejvíc pocítí ti nejchudší.
  1. Postupné oslabení podpory nepřátel. Vlivem patové situace, bezvýchodnosti Zeman-Babišovy politiky, demaskování její proruské orientace. Zcela závislé na předchozích dvou bodech. Musíme nejdřív upadnout, abychom mohli vstát (ale nesmíme se moc natlouct). 
  1. Restart demokratických stran. Klíčový bod. Obnovení důvěry v demokratickou pravici a levici (bohatí a chudí nikam nezmizeli). Proevropská „víceméněpravice“ (TOP09+Starostové+KDUČSL) by měla zatlačit na ODS, aby se zbavila stínů minulosti, některých lidí, podporovatelů a částí programu (Klaus jr., Zahradil, Valenta, postoj k euru). Proevropské strany nejsou eurohujeři, Česko patří do EU, její problémy jsou i naše problémy. Strach z Ruska a Číny je oprávněný. Lídrem koalice by klidně mohl být Petr Fiala, ovšem po programovém přiblížení. ČSSD musí projít katarzí a přetáhnout zpět levicové voliče ANO a SPD. Zemanovci v ní nesmí získat rozhodující vliv.
  1. Komunální a senátní volby –na lokálních tématech půjde těžko zachraňovat celostátní politika, musejí se ale stát bodem obratu (což jsme ale říkali už v říjnu a v lednu…).
  1. ROZPAD ANO 
  1. Předčasné parlamentní volby – nelze dosáhnout bez poslanců Ano. Pokud by předčasné volby přišly brzy, demokratické strany by mohly utrpět debakl, na který Babiš čeká. 
  1. VLÁDA NÁRODNÍ ZÁCHRANY – nejlépe pravicová proevropská (TOP 09, KDU-ČSL, Starostové, ODS), případně velká koalice s ČSSD.
  1. Demaskování a porážka nepřítele

Babišovo podnikání musí být odděleno od státu, od jeho kontaktů na MF, MV, MZ. Zevrubný pohled Finančního či antimonopolního úřadu, hygieny atd. by jistě našel spoustu nedostatků. Bez politického vlivu mu Mafra nebude k ničemu a prodá ji. Nejlépe, kdyby se odstěhoval na Bahamy či podobně. Nikdo nesmí Babišův příklad následovat, ani s podporou Rusů. 

Ve včerejší debatě mi chyběla pouze zmínka o pomalých zákulisních procesech (což je pochopitelné, pro novináře a politiky jsou nepodložené spekulace na veřejnosti nepřípustné). Dovoluji si proto zaslat Vám odkaz na můj text, pokoušející se zobecnit osobní zkušenost s třemi estébáky, kteří nám málem ukradli dům: https://bez-obalu.inpage.cz/inpage/za-pet-minut-dvanact/ Z těchto zkušeností vím, že je třeba nepodceňovat „slabé signály“. V únoru  2014 jsem rozeslal mail „Rusové chtějí zpátky“ a v březnu byli na Krymu...

Nelze vyloučit, že do děje zasáhnou jiné evropské události. Situace je vratká, hra je nebezpečná a Rusové jsou bohužel dobří „simultánní šachisté“, záludní Asiaté a mají svůj plán.

 Dobrou zprávou je, že zmíněné krádeži domu se podařilo zabránit, že tedy i na republikové úrovni existuje naděje.

Prvním předpokladem je, aby se k 51% občanů dostala jim srozumitelná pravdivá informace a oni jí uvěřili (což nezvládnou politické strany, protože automaticky budou nařčeny z kampaně. O průlom se pokusil Miroslav Kalousek v nominačním projevu

z listopadu 2015, ale neprorazil...). Možnou metodou je spojení silné grafiky a hesel s drobnou podrobnou informací: https://milionchvilek.cz/proc 

Přeji pěkný den a mnoho elánu do nelehké, ale nesmírně užitečné práce. 

Ing.arch. Lubomír Bombík

Celní 5, 639 00 Brno

člen TOP 09 od roku 2017

lubomir.bombik@seznam.cz

https://bez-obalu.inpage.cz/

https://www.facebook.com/lubomir.bombik

 Příloha:       Video