nebo   

O ČEM TYTO VOLBY BUDOU?

  • O zachování PLNÉ DEMOKRACIE (ne Babišovy zjednodušené, vedoucí k „vládě jedné strany“ v zájmu hrstky oligarchů, jako v Rusku)
  • O setrvání v PEVNÉM JÁDRU EVROPSKÉ UNIE (bez podivných tanečků a kočkopsů. Ocitnout se ve vedlejším pruhu znamená dříve či později skončit v Eurasijském svazu, tak jak to chce Putin.)
  • O stanovení PEVNÉHO DATA PŘIJETÍ EURA (nejlépe během jednoho volebního období)
  • O plnění závazků v NATO (přiblížit se během několika let k příspěvku na obranu 2% HDP)
  • O společném postupu 27 zemí EU při řešení otázek bezpečnosti, krizových situací a reforem EU. Po zvládnutí několika krizí a po vítězství demokratických sil ve volbách v Rakousku, Holandsku, Francii a Německu se zdá, že spolu s Brexitem stojí EU na prahu nové etapy. To si uvědomují i politici v Rusku a dávají nám to znát formou desinformačních kampaní a podpory extrémistických sil všude v Evropě.

 O ČEM TYTO VOLBY NEBUDOU?

  • Nebude to pouhý střet pravice s levicí (sociální otázky jsou důležité a mají je v programech všechny strany, bez demokracie ale žádná sociální politika nebude).
  • Nebude to „kulový hon na uprchlíky“ žádní u nás nejsou a v západních zemích EU se na řešení uprchlické krize pracuje: statisíce ekonomických migrantů je vraceno do zemí původu, Itálie jedná o táborech v Libyi, platí dohoda s Tureckem, Islámský stát ochabuje, startují projekty pro subsaharské státy atd.). Jedná se o společné azylové politice EU. Je to běh na dlouhou trať a EU (včetně nás) má síly na zvládnutí tohoto problému způsobem odpovídajícím civilizovaným standardům.
  • Nebude to prvoplánově „boj proti korupci“. Ten musí být veden NEUSTÁLE nezávisle na volbách. Na něm postavili svoji existenci Věci veřejné, Ano a Piráti, to ale nestačí. Jedno úzké téma politiku nedělá.  Dnes mají boj proti korupci v programu VŠECHNY STRANY.
  • Nebude to „likvidace tradičních stran“, naopak. Je třeba tradiční strany zachovat a průběžně ozdravovat, což se děje. Politika řeší dlouhodobé problémy a brutální změny jsou ku škodě věci. Problémy typu „reforma školství“, „reforma zdravotnictví“, „důchodová reforma“ „dopravní infrastruktura“ vyžadují řešení přesahující jedno volební období i pravo-levé vidění světa.
  • Nebude to žádné okrajové sektářství, mladých proti starým, venkov proti městu atd.. Řadu politických stran založili „přátelé starých pořádků“, aby oslabili demokratické síly. Bude ale potřeba KAŽDÝ HLAS.

Porovnáním volebních programů vychází následující: strany schopné sestavit DEMOKRATICKOU PROEVROPSKOU KOALICI  jsou TOP 09,  KDU-ČSL, ČSSD  (s velikými výhradami ODS, a to pouze pokud se vzdá závažných protievropských postojů, nejlépe i osob, které je zastávají, především Klause Jr.).

 Strany, které kritérium nesplňují jsou Ano, SPD, KSČM, Piráti a strany za hranicí pěti procent (včetně Starostů a nezávislých). 

Nejlépe situaci popsal Miroslav Kalousek. Jistě, vláda TOP-09, KDU-ČSL a ČSSD (případně pacifikované ODS) vypadá podivně, ostatní možnosti jsou ale nepoměrně horší.

NEJPEVNĚJŠÍM ZASTÁNCEM PROEVROPSKÉHO KURZU JE TOP 09navíc není zatížena angažmá v současné vládě s Babišem. Doufám, že TOP 09 bude opět nejsilnější pravicovou stranou. Je ale téměř jisté, že volby vyhraje Ano, byť to zřejmě bude Pyrrhovo vítězství (jako Paroubkovo v roce 2010). Vzhledem k neúnosné míře Babišových problémů Babiš nemůže být jmenován premiérem, ale Ano bez Babiše je stejně nebezpečné jako s ním (jako správný „mafián“  je schopen řídit svůj „business“ i z vězení). Není vyloučeno, že vládu bude jmenovat až nový v lednu zvolený prezident.

 VOLTE ROZUMEM !!!  jak řekl M. Kalousek v rozhovoru na DVTV:

Nemusíte mě milovat, ale nemůžete mi upřít, že témata, která jsou klíčová, jsem ochoten vybojovat. Jsem energický a kompetentní. Tak si musíte vybrat, jestli chcete kompetentního operatéra, nebo jestli chcete někoho, kdo se vám líbí, ale operovat neumí.“

 Volební programy demokratických proevropských stran:

TOP 09- stručný, TOP 09- podrobný

KDU-ČSL

ČSSD

 Volební program ODS