OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

ÚVODEM

Na stránkách BEZ-OBALU naleznete informace k závažným otázkám. Některé mohou být z neověřených zdrojů, nebo výsledkem dedukce, je proto nutné zapojit KRITICKÉ MYŠLENÍ  posuzovat věrohodnost podle pěti klíčových otázek:

KDO je autorem sdělení, jaké informace lze o autorovi dohledat?

CO je obsahem sdělení? Jsou tu uvedeny zdroje? Dají se informace ověřit?

KOMU Jaké cílové skupině je informace určena? Jakým způsobem se šíří? Jak může sdělení ovlivnit názory?

JAK se sdělení snaží upouttat pozornost? Jaký je jazyk a forma sdělení a proč? Jaké emoce může sdělení vyvolat a proč?

PROČ bylo sdělení vytvořeno? Kdo má  ze sdělení prospěch či užitek? Podrobnosti viz zde.

Informačních médií je celá škála od důvěryhodných (Týdeník Echo, Fórum 24, Respekt, ČRplus) přes populární (Reflex), komerční a bulvární (Blesk, TV Nova), stranické (MF Dnes, Haló noviny) smíšené ( Parlamentní listy) až po tvrdé propagandistické nástroje (Aeronet.cz, EUportal, Protiproud). To neznamená, že pravda a lež se vyskytují odděleně. V desinformacích stačí 5% lží a solidní média zveřejňují i lživé názory diskutujících. Navíc na složité otázky často neexistují jednoduché odpovědi. Porovnáním lži a pravdy z různých zdrojů lze zjistit, kdo desinformaci vytvořil a proč. Nejúčinnějším šířením desinformace je její přimíchání mezi známé pravdy. Únik utajované informace bývá zamlžen vypuštěním několika podobných desinformací

Komunistická informační politika byla založena na centrálně řízené desinformaci a potlačování pravdivých informací. Lidé si opisovali zakázané kniky na psacím stroji a poslouchali rušenou Svobodnou Evropu a Hlas Ameriky. 

Dnešní mediální manipulace je mnohem jemnější, ale neméně účinná. Mediální trh je zaplaven hlučným bulvárem, chaotickou směsí bezvýznamných informaci působících na emoce. Většina lidí se s touto úrovní spokojí. Sezbírat střípky pravdivé informace a sestavit z nich smysluplnou mozaiku je pracné a výsledek nejistý. Skupiny lidí se ocitají v oddělených "informačních bublinách".

Základní vlastnosti informací (pravdivost, srozumitelnost, včasnost, relevance, dostupnost, hustota, etickost, atd.) jsou od starověku neměnné, mění se jen obsah a dopad (je rozdíl, jestli se informace přenáší "kouřovými signály", morzeovkou, nebo po internetu).