Babiš a Zeman – Bratrstvo kočičí pracky
Petr Havlík, 27.11.2018
Mocenská symbióza Babiše a Zemana má již dvacetileté trvání. Spojuje je mnohé. Oba jsou brutálními technology moci. Všichni ostatní pro ně mají hodnotu jen spotřebního zboží, s omezenou trvanlivostí, asi jako rohlíky z Penamu či párky z Kosteleckých uzenin. Zatímco Zeman si vystačí s orwellovským heslem o tom, že cílem moci je moc, tak Babiš jde ještě dál. Chce všechno, chce ovládat byznys, politiku, média, státní instituce a nás všechny. Zeman je verbálním diktátorem, kdežto Babiš skutečným, a o to nebezpečnějším. Jeho bezskrupulózní cesta na vrchol nebere ohledy na nic a na nikoho, a to doslova, včetně členů vlastní rodiny. Jeho struktura myšlení má kriminální půdorys.
Babiše a Zemana nepojí žádné přátelství. Toho nejsou jako zřejmí sociopaté ani schopni. Jde spíše o účelové spojenectví dvou kumpánů, kteří se navzájem potřebují a taky toho o sobě hodně vědí. Zeman v posledních letech vsadil na Rusko a Čínu. Je v této své orientaci naprosto čitelný a je takto vnímán i u našich spojenců v NATO a v EU. Snaží se to vybalancovávat okázalou podporou Izraele, ale i tak má nálepku najatého potížisty, hulváta a nevyzpytatelného chorého pána za svým zenitem, který není brán vážně. Babiš se snaží hrát na větším hřišti. Je to pragmatismus bez zábran, jakýsi novodobý „génius“ průměrnosti. Jeho příběh však není neznámý a ostatní se před ním mají na pozoru jako před falešným hráčem. Utajit nelze ani jeho intelektuální nedostatečnost.
Babiš si na Zemana a jeho ČSSD vsadil už v roce 1997, kdy tušil jeho brzký nástup k moci. 27. září 1997 uzavřela firma Beltomate, se sídlem v Panama City, ul. Calle 53 Este sponzorskou smlouvu se společností Zora Euro, napojenou na financování ČSSD. Šlo o 220 tisíc švýcarských franků (cca 5 mil. Kč). Peníze následně doputovaly do firmy Cíl, z níž se financovala volební kampaň ČSSD v roce 1998. Peníze však nejprve odešly ze společnosti O.F.I., což je přímá vazba na Petrimex a následně Agrofert Andreje Babiše. Odesilatelem byl Roland Schaer ze spol. O.F.I. Stopy vedou i k legendárnímu Marcu Davidu Richovi. Organizátorem tajemné operace byl Andrej Babiš.
Sázka na ČSSD vyšla. Právě ona katapultovala Babiše do extraligy slovensko-českých oligarchů. Řeči o tom, že začínal z nuly, že utekl ze Slovenska před Mečiarem, a že ho kdysi podpořili spolužáci ze švýcarského gymnásia jsou jen pohádky ovčí babičky pro kobližkáře. Jako mnoho jiných účelových fabulací prolhaného predátora. A Zeman to musel vědět. Před nástupem Babiše ho tehdy varovaly i domácí zpravodajské služby. Ale znáte to – pět mega je pět mega.
Babiš si postupně ochočil zejména Grosse, Grégra, Svobodu a Pecinu. Uměl to s Úřadem pro hospodářskou soutěž i s Konsolidační agenturou. Jestli tedy nějaká tradiční strana stvořila Babiše, tak to byla ČSSD (a především Zeman), jeho dnešní koaliční kompars. Babiš se za vlády Zemana (po pádu Junkova Chemapolu) zmocnil téměř celé české chemie, a dále posiloval své pozice v zemědělství a potravinářství. Svou konkurenci zadupal do země, anebo přímo zlikvidoval, doslova všemi prostředky. V éře Zemanovy vlády se odehrály příběhy Deza, Precheza, Lovochemie, Agrobohemie, Unipetrol, Proferta, Aliachem, Spolana, Fatra, Syntesia a řada dalších.
Ve stejné době se jeho bývalý kolega z Petrimexu Čimbora (pozdější šéf bratislavského Slovnaftu) dostal se svou firmou Falkon capital k životnímu kšeftu, a sice deblokaci ruského dluhu. Na této transakci se dohodl v roce 2002 Zeman přímo s Putinem. Ze 100 mld. Kč doputovala do ČR jen pětina. Vše ostatní je opředenou jednou velkou záhadou. I tady dostala zakázku od vlády konkrétní firma bez výběrového řízení, přestože byla před touto volbou varována zpravodajskými službami.
Babiš stál pravděpodobně i za náhlým rozkolem Zemana se Šloufem (po první prezidentské volbě v roce 2013). Šlouf se nikdy netajil tím, že Babišovi nevěřil, a to zejména po podivné operaci Unipetrol. Detaily příběhu si odnesl Zemanův stvořitel Miroslav Šlouf na onen svět, a ostatní aktéři mají asi mnoho dobrých důvodů ke ztrátě paměti.
Sečteno a podtrženo – Babiš se Zemanem jsou letití kumpáni, takové naše bratrstvo kočičí pracky. Kdybychom měli jen Babiše a vyvažoval by ho a kontroloval nějaký český Kiska, anebo obráceně, kdybychom měli jen Zemana a ten by byl vyvažován a kontrolován premiérem, který by nebyl v kolosálním střetu zájmů a nebyl by trestně stíhán, a nebyl by jeho dávný kumpán, tak by ten náš průšvih byl možná poloviční. Takhle jsme spíše v modelu zakavkazských despotií než v tradičním schématu civilizovaných evropských zemí. Mocenské duo Babiš-Zeman nás významně sráží do situace, kdy se politika stává jen pokračováním byznysu jinými prostředky, produktem marketingu a manipulací východních říší. Svítí nám všechny červené kontrolky. Ne, že ne.