Několik provokativních myšlenek V. Bukovského (Konzervativní listy, 2018)

... Aby nedošlo k omylu, povšimněte si, že Bukovský mluví o válce Sovětů v Afghánistánu, kdy Rudá armáda bojovala nepokrytě ve prospěch vlády svých klientů proti afghánskému hnutí odporu, které také mělo podporu Moskvy, a to, jak vysvětluje Bukovský, byla součást její celkové strategie. Rozehrávat dvě nebo i více stran proti sobě navzájem je pro Kreml rutinou, ale z pohledu anglosaských kultur to je naprosto nepochopitelným konceptem, , bez ohledu na to, jak často se realizuje.


Rozhovor s Vladimirem Bukovským a české vydání knihy Moskevský proces (Konzervativní listy, 2018)

Gorbačov, to je prostě obyčejný podvodník. On nevymyslel žádnou „perestrojku“ a „glasnosť“, tu rozpracovali v ústředním výboru už za Andropova. To jsem zjistil na základě dokumentů.

Gorbačov byl člověkem obávaného dlouholetého šéfa KGB a posléze sovětského vůdce Jurije Andropova?

Ano, on byl člověkem Andropova. Andropovovi se líbil tím, že to byl mladý energický člověk, že vypadal dobře v televizi, mohl mluvit bez papíru. Ale on sám nic nevymyslel. Všechno už bylo připraveno, celá ta koncepce „perestrojky“. Ale ta koncepce sama nespočívá v tom, abychom dospěli k demokracii. Ne. Šlo o to zachránit sovětský systém s minimálními ztrátami.


Ale průmysl je přeci mnohem důležitější než služby, ne?

  • Vláda s podporou prezidenta republiky pokračuje v tvrzení, že průmysl, který tvoří 36 % HDP, je pro ekonomiku zásadnější než služby, které tvoří 60 %.
  • To je fetišizace staré komunistické představy z 19. století, kdy skutečně průmysl byl centrálním bodem rozvoje evropských ekonomik.
  • Výjimka pro průmysl nedává smysl ani epidemiologický, ani ekonomický.
  • Pokud namísto krátkého hlubšího uzavření chce stát pseudovědecky určovat dělící čáru mezi uzavřenými a neuzavřenými provozy, musí ji vést nikoli podle klasifikace „průmysl-služby“, jako doposud, nýbrž podle náchylnosti k přenosu na pracovišti (případně po cestě na pracoviště).

https://hlidacipes.org/jan-urban-sance-na-novou-revoluci-jak-o-smyslu-politiky-presvedcit-unavenou-spolecnost/

Symbolem rozchodu s minulostí by se mělo stát odvolání prezidenta Miloše Zemana společným postupem obou parlamentních komor podle článku 66 Ústavy pro jeho prokázanou neschopnost vykonávat úřad a ohrožování bezpečnosti státu.

Odvolat Zemana, poslat Rusy domů


https://denikn.cz/570339/na-obranu-odpurcu-rousek/?ref=list

Lidé, kteří odmítají vzít virus na vědomí, to nedělají proto, aby nám ublížili, ale proto, že se rozhodli žít v nevědomosti. Je to jejich způsob obrany, který sociologové a psychologové zkoumají už celé dekády a tomuto jevu říkají „racionální nevědomost“. Racionální ji nazývají proto, neboť hledání pravdy je pro mnoho lidí natolik vyčerpávající, že je pro ně rozumnější volbou nezajímat se o ni. Navíc při pohledu na informační chaos, který provází pandemii na Slovensku, se jim to sotva dá vyčítat.

Čti více: https://denikn.cz/570339/na-obranu-odpurcu-rousek/?ref=copy


https://denikn.cz/567845/co-vsechno-nemuzete-napsat-kdyz-tomu-textu-chcete-rikat-analyza-ale-presto-by-se-o-tom-melo-mluvit/?ref=list

A také je. Jenže má háček. Jistě znáte otřepaný vtip o chlapíkovi, který se uprostřed noci motá pod pouliční lucernou. „Co to tu děláte?“ zeptá se druhý, jda kolem. „Hledám klíče,“ odvětí ten první. „A víte jistě, že jste je ztratil zrovna pod lampou?“ „Ne,“ opáčí první, „vůbec nevím, kde jsem je ztratil, ale jinde nemá smysl hledat, tam je přece tma.“

Tahle anekdota se často používá jako metafora vědy, někdy jako její chvála, někdy jako popis jejích omezení. Připadá mi velmi vhodná i pro náš boj s epidemií. Nepřehlédněte totiž, že ten hledající si počínal racionálně. Ale právě proto byla jeho naděje na úspěch velmi malá. Potřeboval zcela změnit přístup. Zamyslet se, kde klíče nechal. Půjčit si baterku. Zvážit, jak se aspoň do rána obejít bez klíčů. Prorazit začarovaný kruh.


Čti více: https://denikn.cz/567845/co-vsechno-nemuzete-napsat-kdyz-tomu-textu-chcete-rikat-analyza-ale-presto-by-se-o-tom-melo-mluvit/?ref=copy