OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Klam, špioni a lži

Edward Lucas

UKÁZKY:


„Pokud byste se náhodou dali do hovoru s výřečným, anglicky mluví­cím Rusem ..., který má na sobě oblek za tři tisíce dolarů a k tomu mokasíny Gucci, a on vám řekne, že je manažerem ruské obchod­ní společnosti ... existují čtyři možnosti. Může být tím, za koho se vydává. Může to být ruský rozvědčík pracující pod komerčním krytím. Může patřit k ruskému organizovanému zločinu. Ovšem nejzajímavější možnost je ta, že může být všemi třemi osobami a že žádné z těchto tři institucí taková skutečnost nevadí.“ (James Woolsey, někejší ředitel CIA)


Nováčkům byl při přijetí do sovětské vojenské rozvědky GRU promítán film o osudu čekajícím na ty, kdo prozradí její tajemství (tohle vyprávění pochází od jednoho přeběhlíka, který se tím nedal odradit). Ukazoval člověka s roubíkem v ústech a připoutaného drátem k ocelovému rámu, jenž se zvolna sunul ke dvířkám pece, kde pak byl upálen zaživa:

Strašné se zmítá, až si málem zlomí vlastni kosti a rve si vlast­ní šlachy a svaly. Je to nadlidské úsilí. Ale drát nepovolí. A rám hladce klouže v drážkách. Dvířka pece se opět odsunou stranou a oheň vrhá bílé světlo na podpatky mužových špinavých značko­vých bot. Pokouší se ohýbat kolena, aby zvětšil vzdálenost mezi svýma nohama a praskajícím ohněm. Ale nemůže.